SODNI TOLMAČ ZA HRVAŠKI JEZIK
Zapriseženi sodni tolmač za hrvaški jezik
je tolmač, ki prevede besedilo iz slovenščine v hrvaščino ali iz hrvaščine v slovenščino. Zaprisežen je lahko na sodišču v Sloveniji ali na Hrvaškem. V posebnih okoliščinah, ko je za dokumente treba pridobiti tudi Apostille ali druge žige, s katerimi se dodatno dokazuje istovetnost ali pristnost listin, je nasvet našega sodnega tolmača za hrvaški jezik, naj bo prevod opravljen v državi, kjer je tolmač zaprisežen, ali v matični državi, in ne v tujini. Tolmač za hrvaški jezik bo opravil sodne prevode različnih listin, kot so:
- potni list,
- vozniško dovoljenje,
- certifikat,
- odločba – odpust iz državljanstva,
- spričevalo,
- diploma,
- izpisek iz poročne matične knjige,
- izpisek iz rojstne matične knjige,
- pooblastilo,
- Apostille,
- izjava,
- soglasje,
- zagotovilo,
- medicinsko poročilo,
- potrdilo.
Primeri potrdil:
- iz kazenske evidence,
- o vozniškem dovoljenju,
- od sklada za pokojninsko in invalidsko zavarovanje,
- o državljanstvu,
- o prebivališču,
- o zakonskem stanu,
- o delovnem mestu,
- o ustvarjenih dohodkih,
- o študentskem statusu.
Hrvaščina
Hrvaščina je južnoslovanski jezik, ki ga uporabljajo predvsem Hrvati. Sestavljajo ga tri narečja: štokavsko, kajkavsko in čakavsko. Standardna hrvaščina temelji na novoštokavskem ijekavskem narečju zahodne vrste z vplivi ostalih dveh narečij, zlasti v besedišču. Jezikoslovci trdijo, da hrvaščina ni ločen jezik, ampak standardna različica enega policentričnega standardnega srbohrvaškega jezika (povzeto po Wikipediji).
Položaj in vloga sodnega tolmača v Sloveniji
Tolmači imajo tako kot sodni izvedenci in sodni cenilci, ki jih imenuje ministrstvo za pravosodje, skladno s slovensko zakonodajo zagotovljen poseben status. Imenuje jih minister za pravosodje po splošnem upravnem postopku, urejenem v pravilniku o sodnih tolmačih, skladno z zakonom o sodiščih. Glede na primernost kandidata minister izda odločbo o imenovanju za tolmača ali o zavrnitvi, v izreku katere je naveden tudi jezik, za katerega je tolmač imenovan ali zavrnjen. Imenovanje tolmača je objavljeno v uradnem listu, tolmača pa se po imenovanju vpiše v imenik tolmačev, ki ga skladno z določili zakona vodi ministrstvo za pravosodje.